CIO

محمد تاتاری - ۱۴۰۰/۰۲/۲۹

CIO-novinbtc

CIO چیست؟ CIO به چه کسی گفته می‌شود؟ CIO چه وظایفی را بر عهده دارد؟ ما در این مقاله سعی داریم به تمامی سوالات از این قبیل پاسخ دهیم و مفهوم CIO را به طور کامل برای شما عزیزان روشن کنیم.

*پس با ما همراه باشید*


≡فهرست عناوین CIO


 


CIO چیست؟


 

مدیر ارشد سرمایه‌گذاری(chief information officer)، یک مدیر اجرایی است که مسئولیت مدیریت اوراق بهادار سرمایه‌گذاری سازمان را به عهده دارد. CIO معمولاً بر تیمی از متخصصان نظارت می‌کند که مسئولیت‌هایی از قبیل مدیریت و نظارت بر فعالیت‌های سرمایه‌گذاری، مدیریت صندوق‌های بازنشستگی، کار با تحلیلگران خارجی و حفظ روابط خوب سرمایه گذار را بر عهده دارند. آنها همچنین سیاست‌های سرمایه‌گذاری کوتاه مدت و بلند مدت را توسعه می‌دهند.

 


درک نقش مدیر ارشد سرمایه گذاری


 

طیف گسترده‌ای از سازمان‌ها و مشاغل دارای اوراق بهادار سرمایه‌گذاری هستند که نیاز به مدیریت دارند. دانشگاه‌ها یا سازمان های غیرانتفاعی موقوفه‌هایی دارند که باید مدیریت شوند. شرکت‌ها صندوق بازنشستگی دارند. بانک‌ها و شرکت‌های بیمه اوراق بهادار سرمایه‌گذاری را حفظ می‌کنند. اصولاً، هر یک از مشاغل یا سازمان‌ها دارای سبد دارایی مانند سهام یا اوراق قرضه هستند که یک متخصص سرمایه گذاری بر آن نظارت دارد. نقش CIO گاهی اوقات با سایرحوزه‌های مالی در یک شرکت ترکیب می‌شود و توسط رئیس ارشد مالی (CFO)، یک عنوان شرکتی متداول‌تر از CIO به دست می‌آید. وظایف یک CIO ممکن است شامل تصمیم گیری در مورد میزان سرمایه‌های عملیاتی سازمان برای فعالیت‌های سرمایه‌گذاری با ریسک کلی محدود برای سازمان باشد. این به طور معمول شامل ایجاد تغییر در سبد سرمایه گذاری‌های شرکت به منظور ایجاد تعادل مطلوب بین ریسک‌ها و بازده آن سرمایه‌گذاری‌ها است.
فعالیت سرمایه‌گذاری اگر به درستی مدیریت شود، نباید تهدیدی برای نقدینگی سازمان یا توانایی آن در پشتیبانی از عملیات خود ایجاد کند. در حالی که CIO ممکن است دستورالعمل‌های تعیین شده توسط هیئت مدیره را رعایت کند، این دستگاه اجرایی همچنین ممکن است در مورد راه‌های بالقوه تغییر استراتژی و سیاست سرمایه‌گذاری و توصیه‌هایی را به هیئت مدیره ارائه دهد. CIO ممکن است انتظارات زیادی را برای عملکرد سرمایه‌گذاری‌هایی که انتخاب می‌کنند انجام دهند. حتی در چرخه‌های چالش برانگیز بازار، که در آن بازده برای مدت طولانی پایین باقی می‌ماند، ممکن است انتظار می‌رود که CIO از این چالش‌ها حرکت کنند و از امنیت مالی سازمان‌های خود حمایت کنند.
CIO‌ها به ایجاد استراتژی‌های سرمایه‌گذاری کمک می‌کنند که بهترین هدف برای اهداف سازمان باشد. به عنوان مثال، هدف یک صندوق بازنشستگی ممکن است به انجام تعهدات پرداخت خود محدود شود، در حالی که یک شرکت سرمایه‌گذاری ممکن است به دنبال بازده باشد که از بازار فراتر رود. این اهداف تعیین خواهند کرد که استراتژی سرمایه‌گذاری چقدر تهاجمی یا محافظه کارانه است.


نکات مهم


 

  • مهارت‌های ارتباطی برای CIOها ضروری است تا استراتژی‌ها و انتظارات برای اعضای هیئت مدیره یا سایر ذینفعان روشن شود.
  • CIO‌ها اوراق بهادار سرمایه‌گذاری را برای مشاغل یا سازمان‌ها مدیریت می‌کنند.
  • وظایف CIO و CFO بعضی اوقات در یک موقعیت ادغام می‌شوند.  

 

 


بیشتر بخوانید: