بیت کوین

محمد تاتاری - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳

امروزه در اخبار و رسانه‌ها درباره‌ ارز بیت کوین چیزهای زیادی شنیده می‌شود و در میان گشت ‌و گذارها در سایت‌‌های مختلف با مطالبی درباره اینکه ارز دیجیتال بیت کوین چیست، مزایای آن و همچنین رابطه آن با بلاکچین و خیلی موضوعات دیگر برخورد کرده‌اید. در این مقاله، مشاوران NOVIN BTC قصد دارند اطلاعات تکمیلی خود را در زمینه هر آنچه که باید در مورد ارز بیت کوین بدانید را بیان کنند.

*پس با ما همراه باشید*


≡ فهرست عناوین بیت کوینارز بیت کوین چیست؟ارز دیجیتال بیت کوین توسط یک شخص یا گروه با نام مستعار Satoshi Nakamoto در ژانویه 2009 ارائه شده است. هویت شخص یا افرادی که این فناوری را ایجاد کرده‌اند هنوز یک راز است. ارز بیت کوین برخلاف ارزهای فیات(fiat) صادر شده توسط دولت‌ها، توسط یک مقام غیرمتمرکز اداره می‌شود.

رمزارز بیت کوین بصورت الکترونیکی ایجاد و نگهداری می‌شود. عمده عملکرد ارز بیتکوین، خدمت به عنوان دارایی برای پرداخت، خواه در ازای کالاها یا ارزهای فیات مانند دلار و یورو می‌باشد. علاوه بر این، مشابه نحوه تعیین نرخ ارزهای معمولی، قیمت بیتکوین نیز بر اساس پویایی بازار آن است و به عنوان نقطه میانی عرضه و تقاضا گسترش می‌یابد. 

در حالی که گردش‌های مالی معمولی توسط بانک‌ها ردیابی و توسط دولت‌ها کنترل می‌شوند، گردش ارزهای دیجیتالی غیر متمرکز است؛ یعنی هویت اشخاص در معاملات بیت کوین مشخص نمی‌شود و دولت‌ها نمی‌توانند آن را کنترل کنند و در نتیجه در ازای یک معامله بیتکوین هیچ مالیاتی پرداخت نمی‌شود. مکانیسم پرداخت‌های بیتکوین، همتا به همتا (P2P) است؛ به این معنا که بین فروشنده و خریدار هیچ واسطه‌ای وجود ندارد و از آنجا که شبکه بیت کوین توسط یک واحد کنترل نمی‌شود، مزایایی دارد که ما به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.


مزایای ارز بیت کوین


 

advantages-of-bitcoin

در متن زیر پشتیبانان و مشاوران سایت ما، شما را با مزایای ارز بیت کوین آشنا می‌کنند:

 • ارز بیت کوین نیز مانند سایر ارزها می‌تواند برای خرید اقلام رایج و الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرد. 
 • ارز دیجیتال بیت کوین محدود به هیچ قانون خاصی نمی‌باشد.  
 • یکی از راه‌های سرمایه گذاری در ارز بیت کوین خرید و نگهداری آن در کیف پول ارزهای دیجیتال می‌باشد؛ زیرا با بررسی تاریخچه قیمت بیتکوین می‌توان نتیجه گرفت که تمایل این رمزارز صعود به قیمت‌های بالاتر می‌باشد. 
 • خرید و فروش بیتکوین بدون واسطه صورت می‌گیرد؛ بنابراین دولت‌ها در آن دخالتی ندارند و در نتیجه مالیات به آن تعلق نمی‌گیرد.‌

 • ناشناس و خصوصی
  معاملات بیت کوین بصورت کاملاً ناشناس و خصوصی صورت می‌پذیرد. برخلاف پرداخت‌های بانکی که قابل پیگیری هستند، معاملات بیت کوین قابل شناسایی و پیگیری نیستند. در معاملات بیت کوین خریدار و فروشنده فقط می‌توانند آدرس کیف پول یکدیگر را داشته باشند، در حالی که این آدرس‌ها قابل ردیابی و شناسایی نیستند. 

 • آزادی پرداخت
  پرداخت از طریق ارز بیت کوین حداکثر آزادی را فراهم می‌کند. ارز بیت کوین را می‌توان به هر شخص در هر نقطه از جهان منتقل کرد بطوری که هیچ واسطه‌ای بین این معاملات نباشد.

 • بدون محدودیت پرداخت
  معاملات بیت کوین هیچگونه محدودیتی ندارند. اشخاص با پرداخت کارمزدی ناچیز می‌توانند هر مبلغی را به هر نقطه‌ای از دنیا ارسال کنند.

 • خطرات کمتر برای سرمایه گذاران
  معاملات بیت کوین ایمن و برگشت ناپذیر است و حاوی اطلاعات حساس شخص ارسال کننده یا دریافت کننده نیست. این سرمایه گذاران در برابر خطرات ناشی از کلاهبرداری محافظت می‌شوند.

 • سرعت زیاد انجام معاملات
  معاملات ارز بیت کوین در مقایسه با کانال‌های بانکی بسیار سریع است. تراکنش‌های بیت کوین طی 10 دقیقه قابل پردازش هستند. کیف پول‌های ارزهای دیجیتال نیز خدمات معامله‌ای را فوراً تأیید می‌کنند اما برای این کار، آنها معمولاً هزینه‌های ناچیزی را دریافت می‌کنند.

 


کار با بیت کوین


 

از دیدگاه خریدار، ارز بیت کوین فقط با یک کیف پول قابل دریافت، ارسال و یا انتقال است. از طرف دیگر شبکه بیت کوین، با ارائه حساب بلاکچین که شامل کلیه تراکنش‌هایی است که تاکنون از طریق شبکه انجام شده است، به دستگاه بیت کوین کاربر (ماینر - miner) این امکان را می‌دهد که صحت هر معامله را تأیید کند. اعتبار معاملات مختلف توسط علائم دیجیتالی مطابق با آدرس انتقال دهنده محافظت می‌شود. در نتیجه، این امر به مصرف کنندگان این امکان را می‌دهد تا برروی ارزهای بیتکوین خود کنترل کامل داشته باشند.

علاوه بر این، هر کسی می‌تواند با قابلیت محاسبات سخت افزاری، معاملات را انجام دهد و از طرف ارز بیت کوین پاداش کسب کند که به این سخت افزارها ماینر می‌گویند. اولین قدم برای کار با ارز دیجیتال بیت کوین، تهیه کیف پول است. کیف پول‌ها انواع مختلفی دارند که شما می‌توانید بر اطلاعات خود در این زمینه در مطلب انواع کیف پول دیجیتالی اضافه کنید.

پس از انتخاب کیف پول خود، قدم بعدی خرید یا استخراج بیت کوین است. شما می‌توانید برای استخراج بیت کوین ماینر خریداری کرده و همچنین برای خرید بیت کوین از سایت صرافی ما استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در زمینه خرید بیت کوین می‌توانید با پشتیبانان سایت ما (novinbtc) در ارتباط باشید.

 


رابطه بلاک چین و بیت کوین


 


فناوری بلاک چین در واقع یک پایگاه داده توزیع شده از سوابق، یا دفترچه راهنمای عمومی کلیه معاملات یا رویدادهای دیجیتالی است که در بین احزاب شرکت کننده به اشتراک گذاشته شده است. هر معامله در دفتر اصلی با اجماع اکثریت شرکت کنندگان در سیستم تأیید می‌شود. 
بلاکچین حاوی یک سابقه خاص و قابل اثبات از هر معامله‌ای است که تاکنون انجام شده است. ارز بیت کوین، ارز دیجیتال غیرمتمرکز و محبوب‌ترین نمونه‌ای است که از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند. بلاک چین سیستم اجماع توزیع شده را در دنیای ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کند.
ارز دیجیتال بیت کوین به عنوان پولی دیجیتالی در یک شبکه غیرمتمرکز پرداخت همتا به همتا تعریف می‌شود. تجزیه و تحلیل تراکنش‌های بیت کوین نشان می‌دهد که ارز بیتکوین به طور عمده به عنوان یک سرمایه گذاری سودآور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 


تاریخچه قیمت بیت کوین


 

ارز بیت کوین برای اولین بار در سال 2009 دارای سابقه معاملاتی بسیار ناپایداری بوده است. اولین افزایش قیمت واقعی ارز دیجیتال بیت کوین در ژوئیه سال 2010 رخ داد که ارز بیتکوین قیمت آن از حدود 0.0008 دلار به 0.08 دلار رسید. قيمت این ارز در اوایل آوریل 2013 بر اساس نمودار تاریخچه بیتکوین به حدود 70 دلار نزدیک شد و در اواخر این سال به بیش از 220 دلار رسید. سپس در ژانویه 2014 معاملات تا حدودی به حدود 920 دلار رسید. با این حال در اوایل فوریه، سقوط بزرگ دیگری رخ داد. در این زمان معامله Gox برای حمایت از ورشکستگی در ژاپن تشکیل شد. ارز بیت کوین در تاریخ 4 فوریه در حدود 850 دلار معامله شد اما تا 16 فوریه به حدود 580 دلار سقوط پیدا کرد. (کاهش حدود 32٪)

قیمت بیت کوین پس از آن به تدریج کاهش یافت. این ارز در اواسط جولای 2014 حدود 600 دلار معامله شد و در آغاز سال 2015 حدود 315 دلار کاهش پیدا کرد. در تابستان سال 2015 قیمت تا حدی تثبیت شد. با این حال اوایل نوامبر شاهد افزایش شدید دیگری بود. این ارز در تاریخ 4 نوامبر به حدود 460 دلار رسید. رمزارز بیتکوین در اواخر نوامبر 2015 حدوداً 360 دلار معامله شد. در طول سال 2016 قیمت ارز بيت كوين به طور پیوسته افزایش یافت و در اوایل سال 2017 از 1000 دلارعبور کرد.

در پاییز سال 2017، قیمت رمزارز بیت کوین به روند صعودی خود ادامه داد و در اکتبر همان سال قیمت 5000 دلار شکسته شد و در ماه نوامبر به 10000 دلار رسید. سپس در ماه دسامبر، قیمت بیت کوین به نزدیک به 20000 دلار رسید. بسیاری از مفسران و منتقدین، این مسئله را حباب قیمتی خواندند. در واقع، فقط چند هفته بعد، قیمت بیت کوین به سرعت سقوط کرد و تا آوریل 2018 به زیر 7000 دلار سقوط کرد و در نوامبر 2018 به زیر 3500 دلار رسید.

در سال 2019، پول بیتکوین دوباره شاهد افزایش قیمت بود ودر ماه ژوئن به حدود 10000 دلار رسید. سپس در سال 2020، میزان ارزش قیمت بیت کوین به زیر 10000 دلار کاهش یافت و با سقوط بازار در ماه مارس به حدود 5000 دلار رسید. اما در حال حاضر ارزش بیت کوین به بیش از 15000 دلار رسیده است.

 


استخراج بیت کوین


 

mining-bitcoin

 • منظور از استخراج بیت کوین چیست؟

  استخراج بيت كوين ستون فقرات شبکه بیت کوین است. به تولید ارز بیت‌ کوین و پردازش تراکنش‌های بیت‌کوین (پردازش و تولید ارز بیت کوین با دستگاه‌هایی به نام ماینر که قدرت این استخراج را دارند انجام می‌شود) استخراج یا ماینینگ گفته می‌شود. 

 • جنبه ها و کارکردهای استخراج بیت کوین:

  (صدور بیتکوین‌های جدید، تأیید معاملات، امنیت)
  استخراج بیتکوین توسط رایانه‌های تخصصی انجام می‌شود که مشکلات محاسباتی ریاضی را حل می‌کنند. وقتی کامپیوترها این مشکلات پیچیده ریاضی را در شبکه بیت کوین حل  کنند، ارز بیت کوین جدید تولید می‌کنند و با حل مشکلات محاسباتی ریاضی، ماینرهای بیت کوین با تأیید اطلاعات معامله خود، شبکه پرداخت بیتکوین را مطمئن‌تر می‌کنند. ماینرها امنیت و معاملات بیت کوین را تأیید می‌کنند که بدون آن‌ها، این شبکه مورد حمله قرار می‌گیرد. ماینرها نقش امنیت شبکه و پردازش هر معامله بیت کوین را دارا هستند.


 • استخراج ماینرها ‌‌

  استخراج ماینرها مکانیسمی است که برای معرفی ارز بیتکوین به سیستم استفاده می‌شود. بیشتر مردم فکر می‌کنند استخراج بیت کوین با استفاده از ماینرها یک کار ساده و بدون مجازات است و هزینه‌ای هم ندارد. درست است که از ماینینگ بیت کوین، بیت استخراج می‌شود ولی این نکته را هم باید بدانیم که برای استخراج بیتکوین‌ها باید از دستگاه ماینر استفاده شود و استفاده از این دستگاه‌ها هزینه هنگفتی دارد. هزینه‌های برق و سخت افزاری و جانبی این دستگاها از جمله هزینه‌های هنگفت آن‌هاست. ولی اگر میخواهید مشکلات استخراج بیتکوین رو نداشته باشید و با استخراج آنها سر و کار نداشته باشید و علاقه به سرمایه گذاری در ارز بیت کوین دارید، می‌توانید سرمایه گذاری خود را در خرید بیت کوین انجام دهید و آن را در کیف پول خود ذخیره داشته باشید. خريد بيت كوين و ارزهای دیجیتال دیگر را می‌توانید به راحتی و با اعتماد کامل از سایت ما انجام دهید.
  فقط 21 میلیون بیت کوین وجود دارد که می‌توان در کل استخراج کرد. برای اینکه متوجه شوید بعد از آن که تمام بیت کوین‌ها استخراج شدند چه اتفاقی برای استخراج بیت کوین می‌افتد روی عبارت کلیک نمایید.

 


هاوینگ بیت کوینهاوینگ یا هالوینگ (Halving) به معنای نصف شدن پاداش استخراج ارز بیتکوین است که از کلمه half انگلیسی گرفته شده است. هاوینگ توسط خالق بیت کوین، یعنی ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده است تا مشکل عرضه و تقاضای ارز بیت کوین را کنترل کند. این موضوع به طور میانگین، هر 4 سال یک بار در شبکه بیت کوین اتفاق می‌افتد.

 • چرا هاوینگ بیت کوین اهمیت دارد؟

سیاست پولی ارز بیتکوین به توزیع تدریجی 21 میلیون بیت کوین درطول زمان کمک می‌کند. برخلاف ارزهای فیات(دلار، یورو و...) که توسط دولت‌ها صادر می‌شوند، عرضه بیتکوین نمی‌تواند به خواست خود دست خوش تغییرات شود. در مقابل، ارز بیت کوین برای تقلید از ویژگی‌های طلا طراحی شده است. عرضه طلا محدود به مقداری است که میتوان از زمین استخراج کرد. رویداد هاوینگ یکی از روش‌هایی است که برای تکثیر کمبود بیتکوین استفاده میشود. به این ترتیب، می‌توان گفت که ارز بیت کوین ارز کاهش یافته است و می تواند یک کلاس دارایی جالب برای محافظت در برابر عرضه و تقاضا باشد.

 


آینده بیت کوین
تحلیل‌های قیمتی بسیاری برای ارز بیت کوین وجود داشته است.
بیایید به برخی از نمونه‌های معروف آن نگاه کنیم.

 • نظرات درباره بیت کوین
  در این بخش از مقاله بیت کوین، می‌خواهیم به مواردی از نظرات درباره ارز بیت کوین بپردازیم.

 

alexis-uhanian

الکسیس اوهانیان (کارآفرین و سرمایه گذار اینترنتی)

 ”در پایان سال، قیمت ارز بیت کوین 20 هزار دلار خواهد بود. “

 

robert-shiller

رابرت شیلر (برنده جایزه نوبل اقتصاد)

”حباب ارز بیت کوین به معنای فرارسیدن زمان ترکیدن و از بین رفتن این ارز دیجیتالی نیست. “

 

halfiny

هال فینی (دانشمند علوم کامپیوتر) 

 

”هر روزی که سپری شود و ارز بیت کوین به خاطر مسائل فنی یا قانونی متلاشی نشده باشد، اطلاعات جدیدی وارد بازار خواهد شد.
این شانس ارز دیجیتال بیت کوین را برای پیروزی نهایی و ثبت قیمت‌های بالاتر افزایش خواهد داد“ 


بیشتر بخوانید: