بازار خرسی و گاوی

محمد تاتاری - ۱۴۰۰/۰۲/۲۹

bear-and-bull-market

اگر شما یک فرد تازه وارد در دنیای ارزهای دیجیتالی باشید حتماً با واژه خرسی و گاوی شدن بازار برخورد داشته اید. گاوی و خرسی شدن بازار نوعی حالت بازار است که می توان از آن سود گرفت. اما در نظر داشته باشید هر عملی که انجام می دهید باید دارای منطق باشد تا بتوانید از هر دو بازار سود بگیرید و متحمل ضرر نشوید؛ حال منظور از اصطلاح گاوی و خرسی شدن بازار چیست؟


≡ فهرست عناوینبازار گاوی و بازار خرسی


 

  • بازار گاوی

در عرصه سرمایه گذاری، در کل مفهوم بازار گاوی یک اتفاق مثبت است و به معنی صعودی شدن روند قیمتی بازار است. زمانی که پول زیادی وارد این عرصه می شود، به اصطلاح زور خریدار بیشتر شده و بازار روند صعودی می گیرد. زمانی که در بازار گاوی قصد ورود به بازار را دارید، باید بسیار محتاط باشید و در نظر داشته باشید که با قیمتی ناپایدار معامله نشود و سعی کنید از بازاری که زمان زیادی گاوی بوده و قیمت آن در سقف است خرید نکنید تا پس از آن مجبور به فروش در کف قیمتی آن سهم نشوید.

 

  • بازار خرسی

بازار خرسی بازاری است که در روند نزولی قرار دارد. پس از گاوی شدن بازار عده ای که احساس خطر می کنند شروع به فروختن ارز دیجیتال یا سهام خود می کنند و این امر باعث آشوب و افت در بازار می شود؛ این امر باعث متزلزل شدن اعتماد خریدار می شود و لطمه بزرگی به بازار وارد می کند. اما این بازار یک فرصت بسیار خوب خرید، برای سرمایه گذاران خبره است؛ کسانی که منتظر این رکود بازار بوده اند تا بتوانند در کف قیمت خرید کنند و در سقف قیمت بفروشند تا سود چندانی کنند.

 


منطق خرسی و گاوی بودن بازار


 

bull-and-bear-market

از آنجا که حمله گاو با سر است از پایین به بالا ضربه میزند، پس روند صعودی بازار را گاوی (bull) می گویند. در واقع خریدار با زور به بازار روند صعودی می بخشد. اما ضربه خرس از بالا به پایین است و جلوی رشد سهام را می گیرد، پس روند نزولی بازار را خرسی (bear) می گویند.

 

 


بیشتر بخوانید: